Zloženie v 10g (cca 1-2 čajové lyžičky) maca

 

 bielkoviny 1,63-1,80 g

 karbohydráty 6,28-6,38 g

 tuky 82-91mg

 vláknina 495-545 mg

 hlušina 349-368 mg

 streroly 3,75-3,82g

 kalórie 31,4-38,4

Amino kyseliny 

 

Alanine 63.1 mg

Arginine 99.4 mg

Aspartic kyselina 91.7 mg

Glutamic kyselina 156.5 mg

Glycine 68.3 mg

Histidine 11.9 mg

HO-Proline 26.0 mg

Isoleucine 47.4 mg

Leucine 91.0 mg

Lysine 54.5 mg

Methionine 28.0 mg

Phenylalanine 55.3 mg

Proline 0.5 mg

Sarcosine 0.7mg

Serine 50.4 mg

Threonine 33.1 mg

Tyrosine 30.6 mg

Valine 79.3 mg

 

Nerasty:

 

hliník 0,72 mg

vápník 36,62 mg

meď 0.06 mg

Fosfor 35,09 mg

železo 1.01 mg

magnézium 9,36 mg

mangan 0,23 mg

draslík 162,70 mg

sodík 1.1 mg

zinok 0,23 mg

Vitamíny

 

B-2 50-60 mcg

B-1 42-51 mcg

C 205-352mcg

Niacin 3,73-4,30 mg

Lipidy

 

Linoleic 72 mg

Palmitic 52 mg

Oleic 24.5mg

Zinok je prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v gramových, ale spotrebováva sa v miligramových množstvách. Uvádza sa, že zinok má v tele podobný objem ako železo - 2 až 4 g. Vyskytuje sa skoro vo všetkých orgánoch no najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulín, ktorý sa tvorí v Langerhansových ostrovčekoch - bunkách pankreasu - a významne rozhoduje o regulovaní metabolizmu cukrov v ľudskom organizme. Zinok tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou. Najväčší počet oslepnutí ročne je spojený práve s cukrovkou. Je to preto, lebo zinok sa nachádza vo vysokej koncentrácii aj v očných tkanivách a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Pri zníženej hladine zinku v organizme, ktorá je narušená poruchami metabolizmu zinku v pankrease, dochádza aj k poruchám zraku.

Funkcie:

· rozhoduje o produkcii spermií a o ejakulácii

· chráni pred zväčšením, zápalmi a rakovinou prostaty

· kladne pôsobí na metabolizmus cukrov, bielkovín a tukov

· kladne pôsobí na počatie, normálny priebeh tehotnosti, vývoj plodu, detí a dospievajúcich

· predlžuje plodnosť mužov

· podieľa sa na syntéze nukleových kyselín

· zabezpečuje normálny rast a vývoj mozgu

· kladne pôsobí na nervovú činnosť a duševný stav ľudí

· tlmí depresie, ukľudňuje nervový systém a lieči niektoré druhy schizofrénie

· kladne pôsobí na rast, fyzickú zdatnosť a výkonnosť organizmu

· spolu s vitamínom B6 znižuje hladinu histamínu

· neutralizuje škodlivý účinok alkoholu

· zvyšuje prirodzenú imunitu proti infekciám

· chráni pečeň pred chemickým poškodením

· je nevyhnutný pri tvorbe kostného tkaniva

· potlačuje tvorbu voľných radikálov

 

Denná potreba

Denné dávky zinku odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou sú priemerne 8,5 mg denne. U detí sa pohybujú od 5 do 7 mg, u dospelých 15 mg, u tehotných žien 20 až 25 mg a u športovcov a rizikových skupín 25 mg a viac. Za maximálnu ešte únosnú dávku sa považuje 100 mg denne. Pri dávke nad 30 mg je potrebné brať aj 2-3 mg medi, aby sa nenarušil pomer medzi meďou a zinkom.

Výskyt

Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne: žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, prírodná ryža, slnečnicové semená, mak, strukoviny, tekvicové semená, mäso, huby, pivovarnícke droždie a žĺtky.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok zinku spôsobuje: zhoršenie zraku, hojenia, nedostatočný rast, kožné choroby, padanie vlasov, narušenie reprodukčnej schopnosti, zväčšenie prostaty, sterilitu, oneskorené pohlavné dospievanie, nepravidelnú menštruáciu, psychické poruchy, retardáciu, mentálnu poruchu pamäti, spomalenú schopnosť učenia sa, náchylnosť k infekciám, časté prechladnutia, chrípky, bolesti kĺbov, aterosklerózu a zlú cirkuláciu krvi, unavenosť a nechutenstvo.

Príznaky pri prebytku

Pri predávkovaní dochádza k toxickému pôsobeniu zinku. Za mimoriadne vysoký príjem sa považuje 150 mg denne. K tomu môže dôjsť pri nekontrolovanom prijímaní doplnkov, ale aj pri konzervovaní potravín v pozinkovaných konzervách. Pri akútnych otravách zinkom dochádza k tráviacim ťažkostiam, pri chronických otravách k poruchám koordinácie svalov, k zlyhávaniu obličiek, chudokrvnosti a ďalším chorobám.

Mangán je novolatinský názov kovového prvku, ktorý má v stopovom množstve výrazný vplyv na funkcie ľudského organizmu. V ľudskom organizme sa nachádza v množstve od 10 do 40 mg, a to prevažne v kostiach. Okrem toho sa nachádza v pečeni, v týmuse, obličkách a v svaloch. Telo si nevie mangán uskladňovať, jedine tehotné ženy, aj to v malom množstve. Preto je organizmus odkázaný prijímať mangán v potrave, a to vo väčšom množstve ako potrebuje, pretože ho dokáže vstrebávať len v množstve 3 až 4%. Vylučovanie prebieha najmä žlčou do čriev.

Funkcie:

· je potrebný pre metabolizmus bielkovín, tukov, k regulovaniu hladiny cukru v krvi, zdravú nervovú sústavu a odolný imunitný systém

·  

· je nutný na produkciu energie, rast kostí, reprodukciu, rast chrupaviek a synoviálneho mazu

·  

· chráni pred chudokrvnosťou z nedostatku železa

·  

· podporuje tvorbu materského mlieka

·  

· chráni pred vysokou hladinou cholesterolu

·  

· chráni pred vysokým krvným tlakom

·  

· chráni pred ateriosklerózou, srdcovými chorobami, svalovými kŕčmi a pred zrýchleným tepom

·  

· chráni pred duševnými chorobami, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou

·  

· chráni pred cukrovkou, artritídou

·  

· podporuje využitie vápnika , fosforu , železa , tionínu a vitamínu E

·  

· chráni pred osteoporózou, artrózou a kazivosťou zubov

·  

· s komplexom vitamínov skupiny B pôsobí blahodárne na telesnú sviežosť

·  

 

Denná potreba

Denná potreba je od 0,3-0,6 mg u kojencov, po 2 až 5 mg u dospievajúcich a dospelých. Dojčiace ženy potrebujú až 9 mg mangánu.

Výskyt

Zdroje mangánu sú bohaté a priemernú potrebu pre dospievajúcich a dospelých, ktorá je 2 až 5 mg, môže pokryť konzumácia 100 g zemiakov, ktoré obsahujú 2 až 3 mg. Múka celozrnná obsahuje priemerne 1 až 8 mg, ryža 5-7 mg, zelenina 0,2-1,5 mg a orechy 1-5 mg na 100 g.

Ďalej sa vyskytuje v semenách, celých zrnách, čučoriedkach, vaječných žĺtkoch, zelenine, strukovinách, púpave, prasličke, ďateline, šípkach, rebríčku, lucerne, koreni lopúcha, divozeli, mäte a iných.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok mangánu môže spôsobovať aterosklerózu, podráždenosť, kŕče, očné poruchy, poruchy sluchu, srdcové príhody, zvýšenie hladiny cholesterolu, zvýšenie krvného tlaku, straty pamäti, svalové sťahy, poškodenie pankreasu, nadmerné potenie, zrýchlený tep, lámavosť zubov, trasenie, stres, ataxiu a ochorenie prsníkov.

Príznaky pri prebytku

Nadbytok mangánu za normálnych okolností nie je možný, pretože jeho prebytok je z tela vylučovaný a telo vstrebe len toľko, koľko potrebuje. V priemysle, kde sa vyskytuje v celom prostredí, môže mangán spôsobovať otravy ako ťažký kov. Nadmerné vdychovanie mangánu v baniach spôsobuje príznaky parkinsonizmu a demencie.

 

 

Vápnik je najobsažnejším minerálom v ľudskom organizme. Vyskytuje sa vo forme Ca2+ a má ústredné postavenie pri riadení bunkových funkcií. Na telesnej hmotnosti sa podieľa 2%, z toho 99% je uložených v kostiach a 1% je rozpustné v telových tekutinách. Priemerná koncentrácia vápnika v plazme je 9,2 - 10,8, priemerne 10 mg/dl. Denný príjem vápnika je 40 mg a pri rovnovážnej bilancii je rovnaký aj výdaj. Asi 90% prijatého vápnika sa vylúči stolicou, zvyšok močom. Ak je potrebné, organizmus je schopný resorbovať až 90% vápnika. Vápnikovú rovnováhu zabezpečujú 3 hormóny: parathormón, kalcitonín a D-hormón (kalcitriol). Svoj vplyv uplatňujú najmä v črevách, obličkách a kostiach.

Funkcie:

· potrebný pre rast a tvorbu kostí a zubov

·  

· potrebný pre acidobázickú rovnováhu

·  

· znižuje krvný tlak, je potrebný na zrážanie krvi, hojenie a činnosť svalov vrátane srdca

·  

· pomáha živinám pri prestupe cez bunkové membrány

·  

· potrebný na tvorbu hormónov regulujúcich trávenie

·  

· potrebný na prenos informácií nervovými bunkami

·  

· znižuje hladinu cholesterolu a chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami

·  

· chráni pred rozvojom tehotenských kŕčov

·  

· chráni pred bolesťami kĺbov, reumatickými zápalmi kĺbov, zmenami kostí, zlomeninami

·  

· udržuje zdravú pokožku

·  

· ukľudňuje nervy, chráni pred nespavosťou, nervozitou, necitlivosťou horných a dolných končatín, pred stratou pamäti, depresiami, podráždenosťou a inými duševnými poruchami

 

Denná potreba

Denné dávky u dospelých sa pohybujú okolo 800 mg, u tehotných žien 1200 mg. Vstrebávanie vápnika sa vekom zhoršuje. Príjem vápnika v bioproduktoch pri vysokom vstrebávaní môže byť podstatne nižší.

Výskyt

Zdroje vápnika sú: pohánka, hrášok, brokolica, potočnica, špenát, tekvica, citróny, sezamové a slnečnicové semiačka, mak, mlieko, syry, sardinky a ryby vôbec.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok vápnika môže spôsobovať: bolesti kĺbov, lámavosť nechtov, vznik ekzémov, búchanie srdca, vysoký tlak, nespavosť, svalové kŕče, nervozitu, necitlivosť horných a dolných končatín, bielu pleť, reumatické zápaly kĺbov, krivicu, kazenie zubov, strácanie pamäti, depresie. Nedostatkom môžu trpieť vegáni, jedinci s poruchami zažívacieho traktu, ženy v tehotenstve, v dojčenskom období, ženy po menopauze, starší ľudia, ľudia so sedavým zamestnaním, ľudia s vysokou konzumáciou mäsa a nízkou konzumáciou zeleniny.

Príznaky pri prebytku

Prebytok vápnika alebo jeho nevhodná aplikácia môže spôsobiť obličkové kamene a hyperkalcémiu - zvýšenú hladinu vápnika v krvi. Príznakmi sú: nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla, chudnutie, bolesti hlavy, zvápenatenie mäkkých tkanív, zvýšená frekvencia močenia, hnačky, šklbanie, svalová slabosť.

 

Meď patrí k najvýznamnejším prvkom. Často sa označuje za prvok krásy, pretože skrášľuje kožu a vlasy. Patrí k prvkom imunity, pretože posilňuje telesnú imunitu. Jej význam je však oveľa väčší a je ťažko posúdiť, ktorá z mnohých funkcií je najvýznamnejšia. Toto mnohoraké pôsobenie medi je dané tým, že ako silný katalyzátor pôsobí na mnohé enzýmy a vitamíny , prostredníctvom ktorých už v malom množstve ovplyvňuje mnohé činnosti organizmu. Množstvo medi v tele sa pohybuje od 80 do 100 mg.

Funkcie:

· je nutná na tvorbu kolagénu a elastínu

·  

· podporuje tvorbu bielych krviniek a zvyšuje odolnosť voči infekčným baktériám

·  

· je nutná na tvorbu mnohých enzýmov, z ktorých najvýznamnejší je superoxid dismutáza, ktorá patrí k najsilnejším antioxidantom v tele, podporuje využitie medi a zinku a chráni cytoplazmu pred voľnými radikálmi

·  

· je zodpovedná za sfarbenie pokožky

·  

· potrebná pre zdravie kĺbov a kostí

·  

· potrebná pre zdravie mozgu a nervov

·  

· chráni pred neplodnosťou, osteoporózou a pred rakovinou

·  

 

Denná potreba

Denná potreba je od 0,4-0,7 mg u detí do 12 mesiacov, do 2,5-3,0 mg u dospievajúcich a dospelých.

Výskyt

Zdroje medi sú: sušené strukoviny, celozrnné obilie, orechy a semená, naklíčené semená, čerstvá zelenina, mäso a pečeň. V týchto produktoch sa obsah medi pohybuje priemerne od 0,2 do 0,8 mg. Meď obsahujú aj morské živočíchy a melasa. Z ovocia meď obsahujú najmä banány a slivky.

Príznaky pri nedostatku

K nedostatku dochádza pri jednosmernej diéte, pri chudnutí, pri dlhodobých chorobách spojených s hnačkami, zvracaním a pod. Pri nedostatku medi sa dostavuje anémia (chudokrvnosť), predčasné šedivenie vlasov, depigmentácia, zhoršuje sa hojenie rán, vyskytuje sa zahnisanie čelných dutín a podporuje zápal prostaty. Pri ďalšom zvyšovaní nedostatku prichádza vypadávanie vlasov, poruchy nervovej sústavy, slabosť, znížená odolnosť voči chorobám, kôrnatenie ciev, hnačky, narušenie rastu, poruchy vývoja nervov, kostí, pľúc a zmena štruktúry tkanív celého organizmu.

Príznaky pri prebytku

K prebytku dochádza pri pití vodu vedenej medeným potrubím, varením v medených nádobách, fajčením, dýchaním výfukových splodín, používaním niektorých antikoncepčných prípravkov. Vysokú hladinu medi znižuje zinok .

Prebytok medi môže poškodiť črevnú flóru, dráždiť sliznice hltanu, žalúdka a čriev. Môže sa hromadiť v tele, najmä v pečeni a v obličkách, čo spôsobuje Wilsonovu chorobu. Nadbytok medi je spojený aj s takými mentálnymi poruchami ako autizmus, detská hyperaktivita, depresia, halucinačná a paranoidná schizofrénia, nespavosť a senilná demencia.

 

 

Železo má v biogenéze tvorstva kľúčové postavenie. Kým horčík má výsostné postavenie v rastlinnej ríši vďaka jeho katalytickej práci v asimilačných orgánoch v chlorofyle, železo má výsostné postavenie v živočíšnej ríši, a to kvôli jeho katalytickej práci v najcennejšej tekutine, v krvi, obsahujúcej hemoglobín. Ten ako je známe, viaže na seba kyslík a červenými krvinkami je prenášaný do každej bunky v organizme. Bunky, ktoré nie sú okysličované, odumierajú. Železo plní aj ďalšie funkcie. Železo sa v organizme nachádza v troch formách: v hemovej, viazanej v hemoglobíne, vo funkčnej forme, nachádzajúcej sa v myoglobíne v svaloch a v enzýmoch, napr. V kataláze a v zásobnej forme a to v pečeni (feritín), makrofágoch (hemosiderín, feritín) a v iných orgánoch. Železo sa vo väčšom množstve nachádza tiež v žalúdku a v tenkom čreve a v jadre buniek (purinové nukleotidy).

Hlavný význam železa spočíva v jeho prítomnosti v hemoglobíne a vo funkcii zabezpečovať prenos kyslíka z pľúc do celého organizmu, najmä do mozgu, ktorého činnosť by sa bez kyslíka v krátkom čase zastavila.

Funkcie:

· prenos kyslíka

·  

· podporuje normálny vývoj plodu a detí

·  

· zabezpečuje normálnu činnosť organizmu, najmä mozgu, svalov, štítnej žľazy a orgánov imunitného systému

·  

· podieľa sa na tvorbe energie

·  

· má kladný vplyv na kožu, vlasy a nechty

·  

· potláča únavu a predchádza chudokrvnosti

·  

· podporuje duševnú činnosť, znižuje únavu a chráni pred duševnými chorobami

·  

 

Denná potreba

Dávkovanie železa je závislé od viacerých okolností, najmä však od možnosti zabezpečovania jeho vstrebávania, ktoré je u železa, podobne ako u vápnika, slabé. U dospelých sa odporúčajú dávky 10 -15 mg, u detí 8 - 15 mg, u tehotných žien 30 - 40 mg, u dojčiacich matiek 10 - 25 mg a u výkonných športovcov až 20 -30 mg denne.

Výskyt

Zdroje železa sú ľahko prístupné pretože už len obilniny obsahujú dostatočné množstvo: pšenica(3,1), ryža(8), pšeničné otruby(13). Ďalej fazuľa(6,7), sójové bôby(8,4), šošovica(7,6), semená tekvice(112). Hodnoty sú uvedené v mg/100g.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok železa sa prejavuje príznakmi ako: chudokrvnosť, spomalenie rastu a vývoja, telesná slabosť, lámanie a padavosť vlasov, krehkosť a nepravidelný rast nechtov, lámavosť kostí, obezita, zápaly ústnej dutiny, ťažkosti s prehĺtaním, tráviace ťažkosti, únava, závrate, spomalené reakcie, nervozita, bledosť a dýchavičnosť. Pri chronickom nedostatku nastáva poškodenie CNS.

Príznaky pri prebytku

Prebytok železa predávkovaním spôsobuje v tkanivách tvorbu voľných radikálov, čo býva príčinou mnohých ochorení vrátane takých akými sú: rakovina, srdcové choroby, skracovanie životnosti buniek a života organizmu.. Ukladanie v tkanivách spôsobuje bronzovú pigmentáciu kože, cirhózu pečene, cukrovku a srdcové poruchy. Okrem toho môže byť železo v nadmernom množstve ukladané aj v slezine, v žalúdočnej a črevnej sliznici a v kostnej dreni, čo spôsobuje narušenie normálnej funkcie postihnutých orgánov.

 

Draslík je po vápniku a fosfore tretí najčastejší minerál v ľudskom tele. Ak je rozpustený v krvi ako elektrolyt, prijíma kladný náboj. Spolu s ostatnými elektrolytmi vedie draslík nervové vzruchy, štartuje srdcový sťah a reguluje srdcový tep a tlak.

Množstvo draslíka (K+) v tele dospelých sa pohybuje od 110 g u žien, do 150 g u mužov. Denný príjem sa pohybuje od 2 do 4 g. Z prijatého množstva sa 90% vylúči močom a 10% stolicou. Koncentrácia K je rozdielna v plazme 3,4-5,2 mmol/l a v bunkách 4500 mmol/l. To znamená, že 98-99% K sa nachádza v bunkách, a to v svalových 3000, v pečeni 200 mmol/l, zvyšok v erytrocytoch a iných bunkách. Napriek tomu, že mimobunkový (extracelulárny) obsah K+ je len 1-2%, najmä prostredníctvom neho je riadené celkové hospodárenie s draslíkom.

Medzi extracelulárnym (ECT) a intracelulárnym (ICT) draslíkom je intenzívna výmena, ktorá je riadená najmä hormonálne, a to inzulínom, adrenalínom, aldosterónom, ale aj alkalózou pochádzajúcou z veľkej straty kyselín v krvi a nahromadenia alkalických látok. Akútne zvýšenia K+ v ECT vedie k sekrécii inzulínu, ktorý podporí príjem K+ do buniek, a tým koncentráciu K+ v ECT opäť zníži. Vstup K+ do buniek stimulujú aj adrenalín, aldosterón a alkalóza.

 

Funkcie:

· podieľa sa na riadení acidobázickej rovnováhy, to znamená rovnováhy medzi kyselinami a zásadami

·  

· aktivizuje mnohé enzýmy potrebné na štiepenie a tvorbu bielkovín, získavanie energie z cukrov a prenášanie do svalov

·  

· stimuluje vylučovanie inzulínu

·  

· je prirodzeným diuretikom, ktoré pomáha pri odstraňovaní škodlivých látok z tela

·  

· pomáha pri prevencii chorôb srdca a mozgových príhod

·  

· znižuje krvný tlak

·  

· pomáha pri vylučovaní žalúdočných štiav

·  

· podporuje prísun kyslíka do mozgu

·  

· napomáha pri zvyšovaní fyzickej výkonnosti

·  

 

Denná potreba

Denné dávky sa pohybujú od 2 do 4 g, u detí od 550 do 1650 mg. Ľudia trpiaci cukrovkou, vysokým krvným tlakom a pečeňovými chorobami si vyžadujú vyššie dávky draslíka. Výšku dávok a ich frekvenciu u chorých by mal určiť lekár.

Výskyt

Zdrojmi sú: strukoviny, najmä sója, slnečnicové semená, lieskovce, chlieb, kapusta - aj kyslá, banány, hrozno, tekvica, jablká, hovädzie mäso a pstruhy.

Príznaky pri nedostatku

K príznakom nedostatku draslíka v tele patrí abnormálne suchá pokožka, akné, mrazenie, porucha rozoznávania, zápcha a hnačky, zníženie reflexnej funkcie, edémy, nervozita, neustály smäd, nepravidelný srdcový tep, neznášanlivosť voči glukóze, poruchy rastu, vysoká hladina cholesterolu, nízky krvný tlak, nespavosť, svalová únava a slabosť, zvracanie, bolesti hlavy, dýchacie ťažkosti, zadržovanie soli v tele a reumatizmus.

Príznaky pri nadbytku

Predávkovanie draslíkom je možné vtedy, keď príliš namáhané obličky už nevylučujú draslík. Ten sa hromadí v krvnom sére, kde je malá objemová kapacita. Hyperkalémia potom spôsobuje narušenie činnosti nervov a srdca, vedie k svalovým kŕčom, k nedostatočnej činnosti obličiek a nadobličiek, a tým k narušeniu hormonálnej činnosti obličiek a nadobličiek a zadržovaniu draslíka v tele, čo môže viesť k smrteľným poruchám. Akútna otrava draslíkov sa prejavuje šumením v ušiach, halucináciami a zmätenosťou.

Sodík je kovový prvok, ktorý sa vyskytuje v soli spolu s chlórom v chloride sodnom - NaCl. Je známy ako kuchynská soľ. Obidva prvky, Na+ a Cl, sú elektrolyty, čo znamená, že sú elektricky nabité a môžu viesť elektrický prúd. V organizme platí všeobecne platný princíp relatívne pomalého vytvárania elektrochemických gradientov (nízky obsah Na+ vo vnútri bunky) prostredníctvom aktívnych iónových „púmp" (napr. Na+ - K+ - ATPáza). Ak takýto rozdiel v koncentrácii vznikne, môže pri využití týchto gradientov prostredníctvom regulácie pasívnej priepustnosti blany dôjsť kanálmi k rýchlym iontovým tokom do vnútra bunky. Aktívne odčerpávanie iónov z bunky a pasívne do bunky je regulované zložitým mechanizmom, v ktorom má sodík kľúčové postavenie.

 

Funkcie:

· spolu s draslíkom pomáha udržiavať rovnováhu kyselín a zásad v tele a osmotický tlak v tkanivách

·  

· podieľa sa na prenose nervových impulzov

·  

· ovplyvňuje hospodárenie s vodou v tele

·  

· pomocou enzýmov reguluje nutné chemické procesy a napomáha tráveniu

·  

· stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav

·  

· bráni enormnému zníženiu krvného tlaku

·  

· povzbudzuje potenie a vynášanie solí na povrch pokožky a tým chráni pokožku pred mikróbmi a úpalom

·  

· chráni proti nervovým poruchám vrátane stresov a epilepsie

·  

 

Denná potreba

Najnižšie odporúčané dávky niektorých autorov sú 500 mg denne, maximálne by nemali byť väčšie ako 5000 mg. Predávkovanie je častejšie ako ako nedostatočná konzumácia sodíka. Súčasná priemerná spotreba soli je 12 g na hlavu za deň. Zo zdravotného hľadiska je táto spotreba príliš vysoká. Zdravé obličky sú schopné toto množstvo spracovať, s vekom však ich výkonnosť klesá až o 20% a pri tejto výkonnosti je táto spotreba už riziková.

Výskyt

Zdroje sodíka sú dostupné takmer vo všetkých potravinách. Pri prepočte kuchynskej soli na sodík uvádzame, že 1 g soli obsahuje 400 mg sodíka. K tomu aby sa dosiahla spotreba 1 g sodíka je potrebné skonzumovať 2,5 g soli.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok sodíka sa môže vyskytovať pri diétach a užívaní diuretík. Príznaky nedostatku sodíka sú: brušné kŕče, anorexia, dehydratácia, vracanie, depresia, závraty, únava, nafukovanie, halucinácie, bolesti hlavy, búchanie srdca, nízky krvný tlak, poruchy pamäti, svalová slabosť, zlá koordinácia pohybov, nízka odolnosť voči infekciám. Pri nedostatku dochádza tiež k nočnému pomočovaniu, zväčšeniu prostaty a k tvorbe obličkových kameňov.

 

Zinok je prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v gramových, ale spotrebováva sa v miligramových množstvách. Uvádza sa, že zinok má v tele podobný objem ako železo - 2 až 4 g. Vyskytuje sa skoro vo všetkých orgánoch no najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulín, ktorý sa tvorí v Langerhansových ostrovčekoch - bunkách pankreasu - a významne rozhoduje o regulovaní metabolizmu cukrov v ľudskom organizme. Zinok tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou. Najväčší počet oslepnutí ročne je spojený práve s cukrovkou. Je to preto, lebo zinok sa nachádza vo vysokej koncentrácii aj v očných tkanivách a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Pri zníženej hladine zinku v organizme, ktorá je narušená poruchami metabolizmu zinku v pankrease, dochádza aj k poruchám zraku.

Funkcie:

· rozhoduje o produkcii spermií a o ejakulácii

·  

· chráni pred zväčšením, zápalmi a rakovinou prostaty

·  

· kladne pôsobí na metabolizmus cukrov, bielkovín a tukov

·  

· kladne pôsobí na počatie, normálny priebeh tehotnosti, vývoj plodu, detí a dospievajúcich

·  

· predlžuje plodnosť mužov

·  

· podieľa sa na syntéze nukleových kyselín

·  

· zabezpečuje normálny rast a vývoj mozgu

·  

· kladne pôsobí na nervovú činnosť a duševný stav ľudí

·  

· tlmí depresie, ukľudňuje nervový systém a lieči niektoré druhy schizofrénie

·  

· kladne pôsobí na rast, fyzickú zdatnosť a výkonnosť organizmu

·  

· spolu s vitamínom B6 znižuje hladinu histamínu

·  

· neutralizuje škodlivý účinok alkoholu

·  

· zvyšuje prirodzenú imunitu proti infekciám

·  

· chráni pečeň pred chemickým poškodením

·  

· je nevyhnutný pri tvorbe kostného tkaniva

·  

· potlačuje tvorbu voľných radikálov

·  

 

Denná potreba

Denné dávky zinku odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou sú priemerne 8,5 mg denne. U detí sa pohybujú od 5 do 7 mg, u dospelých 15 mg, u tehotných žien 20 až 25 mg a u športovcov a rizikových skupín 25 mg a viac. Za maximálnu ešte únosnú dávku sa považuje 100 mg denne. Pri dávke nad 30 mg je potrebné brať aj 2-3 mg medi, aby sa nenarušil pomer medzi meďou a zinkom.

Výskyt

Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne: žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, prírodná ryža, slnečnicové semená, mak, strukoviny, tekvicové semená, mäso, huby, pivovarnícke droždie a žĺtky.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok zinku spôsobuje: zhoršenie zraku, hojenia, nedostatočný rast, kožné choroby, padanie vlasov, narušenie reprodukčnej schopnosti, zväčšenie prostaty, sterilitu, oneskorené pohlavné dospievanie, nepravidelnú menštruáciu, psychické poruchy, retardáciu, mentálnu poruchu pamäti, spomalenú schopnosť učenia sa, náchylnosť k infekciám, časté prechladnutia, chrípky, bolesti kĺbov, aterosklerózu a zlú cirkuláciu krvi, unavenosť a nechutenstvo.

Príznaky pri prebytku

Pri predávkovaní dochádza k toxickému pôsobeniu zinku. Za mimoriadne vysoký príjem sa považuje 150 mg denne. K tomu môže dôjsť pri nekontrolovanom prijímaní doplnkov, ale aj pri konzervovaní potravín v pozinkovaných konzervách. Pri akútnych otravách zinkom dochádza k tráviacim ťažkostiam, pri chronických otravách k poruchám koordinácie svalov, k zlyhávaniu obličiek, chudokrvnosti a ďalším chorobám.

 

                                                                                                                                                                    Zdroj: www.eutrofia.sk

 

Zloženie

Podrobný popis vybratých zložiek obsiahnutých v produkte Maca

Maca - „kaviár“ medzi zdravou výživou...

...najlacnejšia maca na trhu

 "MACA" zabezpečuje potrebu stopových prvkov a aminokyseliny v organizme.
 "MACA" Vám zabezpečí životnú silu a pocit dlhej mladosti.

 "MACA" Je považovaná za „peruánsku modrú tabletku“

 "MACA" dodáva silu a podporuje nárast svalovej hmoty.

Čerstvo dozretá maca.

V našom 1000g balení maca v prášku je až 20 balení maca po 100 kapsúl. S nami ušetríte až 319,16 EUR.

POZOR NEPREHLIADNITE: V našom 200g balení maca v prášku sú až 4 balenia maca po 100 kapsúl. S nami ušetríte až 43,31 EUR.

„Peruánska modrá tabletka“

Maca       Účinky       Zloženie     Objednať